
K+F-Projekt
GINOP-2.1.2-8.1.4-16-2018-00656
K+F projekt rövid szakmai összefoglaló
Projektgazda: HUMAN-PERSPEKTIVA Korlátolt Felelősségű Társaság
(7150 Bonyhád, Perczel Mór utca 30-32.)
Projekt címe: "INNOVA Pelso Blue Projekt - új innovatív technológiával előállított magas tápértékű komposzttermék előállítása"
Projektazonosító: GINOP-2.1.2-8.1.4-16-2018-00656
A Projektgazda a pályázati támogatás elnyerését, valamint a támogatási szerződés aláírását követően 2019. decemberében megkezdte a projekt megvalósítását. A projektben 72 db kísérleti prizma megépítése és kísérleti komposztálása történt meg. A kísérleti komposzt termékek inputanyagai az alábbiak voltak:
zöldhulladék
víztelenített szennyvíziszap
különböző adalékanyagok
A projekt hatékony megvalósítására elkészítésre került egy kutatási terv, mely a projektben vállalt mindösszesen 72 db kísérleti prizmával kapcsolatos kísérleti-fejlesztési munka alábbiakban részletezett, főbb elemeit foglalta magában.
a projekt időbeli ütemezését,
a prizmák kísérleti receptúráit,
az ütemezett beavatkozási lehetőségeket,
a kiértékelni kívánt fizikai, kémiai illetve egyéb paramétereket,
eredmények listázását
és minden egyéb fontosnak ítélt szakmai tartalmat és információt.
Ez a dokumentum adta a keretet a prizmák megépítéséhez, az alkalmazni tervezett receptúrákhoz, a prizmák adalékanyagokkal való beoltásához, valamint a levegőztetés intenzitásának beállításához.
A minél szélesebbkörű szakmai egyeztetés megvalósítása érdekében, nemzetközi tapasztalatok felhasználását is célul tűzte ki a projektgazda, ezért szakmai tanácsadásra és helyszínre adaptált technológia kidolgozására a projektbe bevonta a BED Bio-Elite-Dünger e.k. németországi vállalkozást, akik részben helyszíni, részben on-line tanácsadás keretében segítették a projektet.
A terveknek megfelelően megépítésre kerültek a különféle prizmavariációk.
A projekt során a projektgazda prizmanaplókat vezetett, melyekben nyomon követte és rögzítette a prizmák releváns paramétereit (hőmérsékletgörbe, összetétel, inputanyag, struktúraanyag aprítási minősége, nedvességtartalom) és a beavatkozásokat.
A prizmák kiértékelése a fizikai- és kémiai paramétereik alapján történt a komposztálási ciklus alatt és a ciklus végét követően. A beépítésre kerülő anyagok, a megépült prizmatest, illetve a komposztálási cikluson átesett output anyagok laborvizsgálata elengedhetetlen volt a kísérlet eredményes kiértékeléséhez. A prizmák megépítéséhez felhasznált inputanyagokat, az érlelési fázisban lévő prizmákat, valamint a kirostált komposztot laborvizsgálatoknak vetettük alá. Elemeztük, összehasonlítottuk az egyes vizsgált anyagok kémiai- és fizikai paramétereit, különös tekintettel a tápértékek alakulására.
A projekt végéhez közeledve, a 2. projektévben az elemzések figyelembevételével kiválasztottunk 4 féle prizma receptúrát (3 adalékanyagos és 1 adalék nélküli prizma), amelyeket alkalmasnak ítéltünk termékengedélyezésre. Ezzel párhuzamosan elkészült a 4 komposzt esetében a technológiai protokoll, ami keretet ad a későbbi üzemi termékelőállításra.
Az fejlesztés eredményeképp létrejött innováció esetében szabadalmi bejelentéssel éltünk.

Összefoglalás:
Humán-Perspektíva Kft. GINOP pályázati forrás segítségével 2 év időtartam alatt végrehajtott egy komplex komposztálási kísérletsorozatot. A kísérlet végrehajtásának keretét, a projekt során elkészített, illetve aktualizált Kutatási Terv adta. A Kutatási Terv iránymutatásait figyelembevéve 2 év alatt 2 x 36 kísérleti prizmavariációt építettünk meg.
Összehasonlítottuk az eltérő intenzitású levegőztetés, illetve a különböző gyakoriságú komposzt prizma forgatások hatásait. A magasabb komposzt tápérték elérése, valamint a komposztálás ciklusidejének rövidítése érdekében kísérleteztünk 3 féle mikrobiális adalékanyag bekeverésével. Az adalékanyagok prizmánkénti dózisát is kipróbáltuk többféle variációban.
A prizmák életútját, azaz inputanyag arányát, receptúráját, ciklusidejét -mind az intenzív érlelési, mind az utóérlelési fázisban – prizmanapló vezetésével adminisztráltuk. A prizmanapló tartalmazta a prizmák hőmérséklet görbéjét 4 mélységi mérési ponton, a beavatkozásokat, az input alapanyagokat, azok arányát, valamint minden releváns paramétert, információt.
Az értékelhető minőségű komposztprizmákat, az inputanyagokat idősorosan vizsgáltuk akkreditált laboratórium bevonásával. Számos releváns - a Kutatási Tervben ajánlott - fizikai, valamint kémiai paramétert vizsgáltunk. A laborvizsgálati eredményeket összehasonlítása lehetőséget teremtett a 4 (3 adalékanyaggal kezelt és 1 adalékanyag nélküli) leoptimálisabb innovatív komposztvégtermék receptúra kiválasztására.

A kísérletsorozat során nyert információk, összehasonlító elemzések segítségével 4 terméket benyújtottunka Nébih-hez termékengedélyezésre.
A 4 engedélyezésre benyújtott termék a következő:
Talajdoktor Plusz (adalékanyag nélküli komposzt)
Talajdoktor Bio
Talajdoktor E
Talajdoktor BED
A 4 kifejlesztett komposzttermék előállítását segítendő elkészült a projekt végső szakaszában egy "Komplex Komposztálási Technológia". A dokumentum összefoglalja az innovatív eljárás lépéseit.
Mind a 4 termék esetében elmondható, hogy magas minőséget képviselnek, emelt tápértékkel rendelkeznek és üzemi körülmények között is költséghatékonyan előállíthatóak.
A projektgazda Humán-Perspektíva Kft. által végrehajtott projekt mind célkitűzésében mind a megfogalmazott jövőképében nagymértékben illeszkedik a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiához (Fenntartható környezet, Egészséges és helyi élelmiszerek, Agrár-innováció nemzeti ágazati prioritások).
A hagyományos, esetenként elavult, környezetet terhelő technológiák helyett a projekt eredményeként kifejlesztésre került egy, a fenntartható környezeti elvekhez igazodó környezetkímélő termékgyártási technológia. Az Európai Uniós és hazai növénytermesztéssel foglalkozó szakemberek, kutatók, gazdálkodók tapasztalatai egyaránt azt mutatják, hogy az egyoldalú műtrágyával történő talajerő-gazdálkodás számos veszélyt, magas kockázatot rejt magában már középtávon, valamint hosszútávon egyaránt.
A projekt végrehajtásával két elv is érvényesül:
- egyrészt csökkenthető a talajra, környezetre, az élelmiszertermelésen keresztül az élőlényekre káros vegyszerek, műtrágyák használata,
- másrészt az emberi tevékenység hatására létrejött egyes melléktermékek, hulladékok újra hasznosításával, értékes tápanyagforrássá alakításával csökken a lerakott, kezeletlen hulladékdepók aránya.
Az Európai Unió vonatkozó irányelve szerint 2025-re a települési hulladék tömegének legalább 55 %-át újra fel kell dolgozni. Ez a célérték 2030-ig 60 %-ra, 2035-ig pedig 65 %-ra emelkedik, ezáltal egyre nagyobb arányban kerül eltérítésre a hulladék a lerakóktól.
Az újrafeldolgozási célérték elérésében nagy szerepet kap a lakosságtól elkülönítetten gyűjtött zöldhulladék hasznosítása. A projekt a zöldhulladék eredményes hasznosítását hivatott támogatni új, speciális komposztálási technológiák kidolgozásával.
A projekt eredményeként kifejlesztett komposztálási módok a körforgásos gazdálkodás elveinek megvalósulását is nagymértékben segítik.
Az elkövetkező években nagy hangsúlyt kap az üvegház hatású CO2 megkötése a mezőgazdasági szektorban. A műtrágyák részbeni kiváltása komposzttal nagymértékben emelheti a talajokban a CO2, illetve szén megkötését. A komposzt felhasználás járulékos előnye a talajok humusztartalmának emelése. A magasabb humusztartalom számszerűsíthető módon emeli a talajok szénmegkötő képességét.
Fontos szempont továbbá, hogy a fejlesztés során létrejövő innovatív termék a gazdálkodók teljes köre számára lehetőséget nyújtson egy környezet- és klímabarát talajerő visszapótló anyag alkalmazására. A kijuttatni tervezett műtrágya mennyiség részbeni kiváltásával a mezőgazdasági termelés környezetszennyezésének visszaszorításához is hozzájárul a projekt végrehajtása.
A megfogalmazott célkitűzéseket sikeresen végrehajtva a projekt eredményeképpen 4 féle technológiai protokoll, ezáltal négyféle komposzttermék kifejlesztésére került sor.
A komposztálás idősoros paramétereit kielemezve sikerült 3 féle adalékanyaggal kezelt és egy adalék nélküli komposzt "prototípust" előállítani.
A speciális technológia és adalékanyagok alkalmazásával csökkenthető a prizma érési ideje, ami költséghatékony termelést eredményezhet, továbbá növekedik a komposztok tápértéke.
Általánosságban megállapítható, hogy hazánkban a szennyvíziszapok komposztálással történő hasznosítása, illetve egyáltalán a hasznosítása nem elterjedt széleskörben. A projekt eredményeként kidolgozott technológiák lehetőséget adnak az iszapok és zöldanyag együtt komposztálására, majd a végtermék mezőgazdasági területen történő alkalmazására. Lehetőség nyílik nagymennyiségű szennyvíziszap ártalmatlanítóktól való eltérítésére, amivel a hulladékhasznosítás hierarchiájában egy kedvezőbb szint érhető el. Ez utóbbi az Európai Unió elvárásaival és követelményeivel teljes mértékben összhangban áll.
A projekt eredményes végrehajtásának egyértelmű pozitív össztársadalmi hatásai vannak azáltal, hogy a környezetkímélő technológia kifejlesztése támogatja a fenntartható fejlődés és a fenntartható mezőgazdasági termelés megvalósulását.
A műtrágya lehetséges alternatívájaként kifejlesztett komposztok iránti egyre növekvő hazai és nemzetközi kereslet kielégítéséhez is hozzájárul a projektgazda 4 engedélyezett komposztterméke.